+48 -668 163 484

7:00 - 21:00

Jak zacząc?

Wiem że nie wypada o tym pisać w lipcu, ale wakacje się skończą. Wrzesień to bardzo dobry okres (o wiele lepszy niż styczeń) by podjąć się nowych wyzwań i poczynić jedyną inwestycję o pewnym zwrocie - w siebie. Jeśli jeszcze nie radzisz sobie dobrze z językiem angielskim to prawdopodobnie jest przynajmniej jeden z elementów trzymających twój rozwój i karierę w miejscu. Już teraz warto rozejrzeć się wśród opcji jakie są możliwe w doborze metody jego nauki. Naprawdę niewiele dzieli Cię od opanowania tego języka w zadowalającym stopniu i nie daj sobie wmówić że to nie dla Ciebie. Jeśli masz zatem chwilę, przeczytaj co o tym myśli człowiek uczący języka dorosłe osoby od dwunastu lat. Być może dzięki temu będzie Ci łatwiej wybrać.
Często chcąc rozpocząć naukę języka stajemy przed dylematem jaki kurs wybrać. Najogólniej rzecz biorąc mamy do dyspozycji następujące możliwości:
- Kurs online bez lektora. Tego typu kurs to po prostu ustrukturyzowane lekcje w postaci ćwiczeń, dialogów i czytanek, do których słuchacz otrzymuje dostęp. Materiały które na dobrą sprawę można znaleźć w internecie przy odrobinie wysiłku za darmo. W tego typu kursach płacisz za to że ktoś zebrał i poukładał materiał w jednym miejscu, według jego wiedzy i rozeznania. Jest to dobry kurs jeśli jesteś osobą zdyscyplinowaną i nie ma dla ciebie problemu regularnie siadać do nauki, samodzielnie pokonując wszelkie trudności. Minusem tego typu kursu jest to, że często będziesz brnął/brnęła w ślepe uliczki i nie będzie miał kto Ciebie z nich wyprowadzić, jak również to, że brak prawdziwej interakcji znacznie spowalnia proces uczenia się języka. Dużym minusem tego typu rozwiązania jest praktycznie brak zaadresowania problemu bariery językowej, która może sprawić że nawet nieźle przygotowana osoba "zapomina języka w gębie" wtedy kiedy potrzebuje się porozumieć.
- Indywidualne kursy z lektorem. Wielu lektorów oferuje swoje usługi na skype, zoom lub na żywo. Są to zwykle mniej lub bardziej ułożone korepetycje językowe. Zaletą tego typu kursu jest indywidualne podejście oraz kontakt z żywym językiem (o ile lektor nie ma w zwyczaju prowadzić zajęć wyłącznie w formie ćwiczeń gramatycznych co się też zdarza). Wadą tego typu rozwiązania jest z pewnością cena oraz fakt że masz kontakt tylko z jedną osobą, co znacznie ogranicza zakres słownictwa, struktur oraz akcentów. Szybko też eliminujesz zawstydzenie i przyzwyczajasz się do jednej osoby co praktycznie w żaden sposób nie uodparnia cię przed barierą językową i w prawdziwej sytuacji językowej możesz się przekonać że nie pamiętasz słów i struktur których przecież się uczyłaś/łeś. Tego typu kurs jest dobry jeśli już mówisz w obcym języku, nie masz bariery językowej i chcesz podszlifować swoje umiejętności.


- Indywidualne kursy z native speakerem. Bardzo podobne do kursu z lektorem. O wiele lepsze dla zaawansowanych, nie polecane dla początkujących. Świetnie zwiększają poczucie pewności siebie, skutecznie eliminując barierę językową. Niestety często native speaker to jest po prostu osoba mówiąca w danym języku, ale bez żadnego przygotowania dydaktycznego. Może to sprawiać problemy przy nauczaniu nieznanych ci konceptów. Jeśli nie wiesz o czym mówię, zastanów się jak wytłumaczyłbyś obcokrajowcowi niuanse polskiego języka. Sam zmierzyłem się z takim problemem gdy przyszło mi uczyć języka polskiego obcokrajowca. Na początku myślałem że nie ma nic prostszego, przecież jest to mój ojczysty język. Szybko jednak się przekonałem, że wcale nie jest to takie proste. Wykładałem się na takich prostych pytaniach jak dlaczego występują w rzeczownikach różnice w odmianie w bierniku? Dlaczego do niektórych rzeczowników dodajemy "a" (kogo, co? - psa), a do innych nic nie dodajemy (kogo, co? - stół). Musiałem wiele razy sięgać do książek gramatycznych by odpowiadać na tego typu pytania. Z drugiej strony też zdarzało mi się tłumaczyć angielskim native speakerom reguły języka angielskiego, które oni bezbłędnie stosowali, ale nie mieli pojęcia dlaczego. Dlatego konwersacje z native speakerem są bardzo dobrym rozwiązaniem dla podszlifowania języka, ale kiepskim jeśli mają to być zajęcia wyłącznie z native speakerem dla kogoś kto nie jest zaawansowany.
- Kursy grupowe. To jest bardzo szeroka kategoria i należałoby ją podzielić na kilka podgrup. Jak duże są grupy? Jaka metoda jest stosowana i czy jest mieszana z innymi metodami? Z iloma lektorami masz kontakt? Jak często będziesz mieć okazję do wypowiedzi? Czy kurs ma strukturę? Czy masz szansę pracować w domu? Kurs grupowy z mieszaną metodą, ale ustrukturyzowany, gdzie masz kontakt z więcej niż jednym lektorem i okazję do samodzielnej pracy a do tego często możesz wypowiadać się na forum grupy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Tego typu kursy moim zdaniem adresują niemal wszystkie problemy jakie stoją przed tobą kiedy chcesz się uczyć języka. Grupa nie tylko zapewnia że będzie trochę taniej, przede wszystkim pozwala ci oswoić się z sytuacją gdy popełniasz błędy na jej forum, co skutecznie uodparnia cię na barierę językową. Oczywiście nawet kurs który spełnia te wszystkie warunki może być kiepsko prowadzony i nie ma innego sposobu na sprawdzenie jak spróbowanie, czy będą odpowiadali Ci ludzie, lektorzy, metoda. Jednak ja ucząc się kolejnego języka z pewnością szukałbym wśród ofert właśnie grupy zmotywowanych i ambitnych ludzi, w szkole spełniającej powyższe kryteria. Do tego wszystkiego ja osobiście dodaję jeszcze jeden ważny czynnik. Czy będę uzależniony od tempa grupy? Czy jeśli okaże się że jestem szybszy od nich, to będę musiał zwalniać i czekać na maruderów? A może okaże się że nie będę sobie tak świetnie radził i grupa szybko mi ucieknie, a ja nie będę rozumiał tego co się mówi na lekcjach? Wbrew pozorom nie musi tak być. Na kursach grupowych, przy odrobinie wysiłku lektora i dobrym systemie nauczania, także można śledzić tempo indywidualnych słuchaczy i dostosowywać zadania do ich potrzeb.
W Positive Energy właśnie to przyświeca nam gdy konstruujemy kursy. Chcemy byśmy mogli dobrze się bawić i intensywnie pracować nie marnując czasu na rzeczy które działają tylko w teorii, ale nie sprawdzają się w praktyce. Nie idziemy na skróty ale też nie ma sensu nadrabiać drogi. W naszych grupach każdy słuchacz jest ewaluowany i prowadzony w swoim tempie. Mamy słuchaczy którzy potrafią przeskakiwać umiejętnościami swoje grupy o cały dział, co nas cieszy niezmiernie, ponieważ oznacza że w zwykłej szkole językowej byliby o jeden dział do tyłu, czekając na resztę. Oczywiście że zakończę polecając wybór naszej szkoły. Nie tworzylibyśmy jej gdybyśmy nie wierzyli że jesteśmy w stanie zaoferować wyjątkowego kursu, starannie przygotowanego i przemyślanego. Zadzwoń i zapytaj nas dlaczego właśnie u nas najlepiej zacząć lub kontynuować swoją przygodę z językiem obcym.

Read 26718 times Last modified on Saturday, 25 July 2020 07:35
More in this category: « Mówisz za szybko

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Skontaktuj się z nami:

Positive Energy sp. z o.o.
siedziba:
ul. Moniuszki 5
42-310 Żarki

adres szkoły i klubu fitness
ul. Słowackiego 17a
42-300 Myszków

Tel. 668 163 484
e-mail: biuro@positive-energy.pl

Naszą misją jest stworzenie szkoły i społeczności, które będą wspierać rozwój i motywować do nauki.