+48 -668 163 484

Nic nie rozumiem!

Jak zacząć rozumieć po angielsku i przełamać barierę językową i dlaczego właśnie na kursie konwersacyjnym.

Po wykluczeniu czynników niezależnych od uczącego się (np bardzo niewyraźna mowa, zakłócenia zewnętrzne) brak zrozumienia mówionego języka sprowadza się do trzech problem ów:

– Brak znajomości słownictwa

– Nieumiejętność rozróżniania słów występujących w sąsiedztwie innych słów oraz wypowiadanych w naturalnym konwersacyjnym tempie.

– Brak znajomości reguł gramatycznych

Ułożyłem te czynniki w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych, ale także w kolejności naturalnego występowania w procesie uczenia się.

Nie ma mowy o zrozumieniu znaczenia gramatycznego jeśli nie zrozumiemy słów oraz nie ma mowy o odróżnieniu poszczególnych słów jeśli nie będziemy znać ich znaczenia.

W takiej też kolejności nasza metoda aplikuje wiedzę kursantom.

Najlepiej rozwijamy te umiejętności które ćwiczymy, dlatego tylko słuchanie może podnieść poziom rozumienia. Przy tym pamiętajmy że inaczej słuchamy podcastu podczas sprzątania, inczej odbieramy żywą osobę, a jeśli jest to nasz kontrahent lub przełożony to już poziom emocji sięga zenitu ponieważ mamy wrażenie, że MUSIMY tą osobę zrozumieć. Niestety duży poziom stresu nie pomaga, a wręcz przeszkadza i dlatego niezbędne jest oswojenie się z rozmową w obcym języku czyli po prostu rozmawianie.

27639141_s nervous

„Confidence doesn’t come out of nowhere. It’s a result of something… hours and days and weeks and years of constant work and dedication” – Roger Staubach

Pewność nie pojawia się znikąd. Jest czegoś rezultatem… godzin, dni, tygodni i lat ciągłej pracy i oddania.

Biorąc powyższe pod uwagę, dwie zasadnicze sprawy są istotne by polepszyć rozumienie:

1) Słuchać,

2) Rozmawiać

Oba te postulaty są zaimplementowane w naszej metodzie. Wraz z podręcznikiem otrzymujemy płytę, którą zalecamy słuchać tak dużo jak to możliwe, a podczas lekcji kursanci są pytani w języku angielskim.

Ponieważ trudno wymagać od początkujących rozumienia normalnej rozmowy, poziom konwersacji na naszych zajęciach jest dopasowany do umiejętności kursantów. Niemniej słuchanie nawet bez rozumienia jest cennym ćwiczeniem, które polecam na każdym poziomie zaawansowania, a które można osiągnąć słuchając podcastów, audycji itp.

Podczas lekcji staram się zapewnić słuchaczom ciągłą praktykę i stopniowe podwyższanie umiejętności językowych. Tempo zadawania pytań (link do wpisie o tempie), nauczanie w grupie oraz brak możliwości zaglądania do książki podczas lekcji mają na celu możliwie najlepszą imitację prawdziwej sytuacji bez udziału paraliżującego stresu.

Read 8 times